سوئی‌شرت کلاه سر خود
میزان پارچه دومتر: دو متر (بهتر است از پارچه‌های دو رو استفاده شود)
الگو و برش: می‌توان این یقه را روی انواع بالاتنه پیاده کرد.
از الگوی پایه با گشادی دلخواه استفاده می‌کنیم با این تفاوت که در الگوی پشت و جلو، روی خط عرضی یقه، cm8 وارد شده و یقه را رسم می‌کنیم. اگر خواستیم از دکمه استفاده کنیم، cm3 و اگر خواستیم از زیپ استفاده کنیم، cm1 به وسط جلو اضافه می‌کنیم. از تقاطع خط دکمه و خط عرضی یقه (گوشه شانه) cm35 بالا می‌رویم (برای سایز بالای ۴۶، این اندازه به cm 45 هم می‌رسد). از این نقطه، ۲۵ تا ۳۵ سانتی‌متر داخل شده و یک مستطیل رسم می‌کنیم.شما علاقه مندان به مجموعه اموزش خیاطی سیما عمرانی می توانید جهت تهیه این مجموعه از طریق سایت ما اقدام نمایید.
*بطور کلی برای بلندی کلاه، یک خط‌کش بالای سر و یک خط کش روی شانه گذاشته و بلندی سر را اندازه می زنیم. این میزان را برای افراد بزرگسال بعلاوه ۱۰، برای نوجوان بعلاوه۷ و برای خرد سال بعلاوه ۵ می‌کنیم.


برای گردی پشت کلاه، از زاویه سمت چپ بالا، cm10 وارد شده، از همین زاویه cm10 پایین می‌آییم و پشت کلاه را گرد می‌کنیم. برای بهتر فرم گرفتن پشت کلاه، از زاویه سمت چپ پائین، cm2 وارد شده و به cm10 بالا وصل می‌کنیم. از پایین روی همین خط، cm5/1 بالا رفته و بصورت حالت‌دار به گوشه گردن وصل می‌کنیم (شکل۱) هنگام برش باید دقت شود که این زاویه را چرت بزنیم.علاقه مندان به خیاطی می توانند جهت تکمیل دوره های آموزشی خود از کتاب آموزش خیاطی خانم عمرانی استفاده نمایند.
دوخت: ابتدا درز وسط و گردی پشت کلاه را می‌دوزیم. میتوان به جای این دوخت، از زیپ دوزی هم استفاده کرد بطوری که cm8 انتهای کلاه را بدوزیم و به مابقی آن زیپ وصل کنیم تا زمانی که کلاه پشت شانه‌ها قرار می‌گیرد زیپ را باز کنیم تا صاف پشت شانه‌ها قرار بگیرد.
پشت و جلوی لباس را رویهم گذاشته (روی پارچه به روی پارچه) و سرشانه‌ها را بهم وصل می‌کنیم.
حال باید کلاه را به پشت یقه وصل کنیم. وسط کلاه را به وسط پشت یقه گذاشته، اگر پشت کلاه بزرگتر بوده می‌توان از کمی خرد و یا دو پیلی کوچک استفاده کرد. در نهایت خطوط پهلو را بهم می‌دوزیم.
نکته: می‌توان برای دوخت وسط کلاه و پشت کلاه از دوخت خوابیده استفاده کرد، بطوری که زاپاس یک طرف را کم می‌کنیم تا در حدmm3-2 باقی بماند. زاپاس طرف دیگر را سر دوز کرده و روی زاپاس کم شده می‌خوابانیم و یک دوخت از روی آن میرویم. اگر پارچه ضخیم نبود، می‌توان زاپاس طرف دیگر را به داخل تا کرده و یک دوخت از روی آن برویم و یا از نوار اریب استفاده کنیم.

 

 

درباره adminsazan

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *